Kas izraisa zobu pigmentāciju?

Zobu toņa izmaiņas ir bieži sastopama pacientu problēma, tie var krāsoties pat tad, ja tiek ievērota laba mutes un zobu higiēna. Regulāri tīrot un diegojot zobus, laika gaitā tie tik un tā var mainīt toni dzīvesveida vai veselības faktoru dēļ.

Kādēļ zobi ir mainījuši krāsu?

Lai gan atšķirība var būt acīmredzama tikai zobārstam vai zobu higiēnistam, zobu krāsošanās veidus mēdz iedalīt trīs kategorijās:

Ārējie zobu traipi. Tie ir traipi, kuru cēlonis un sekas ir visredzamākās, jo tie atrodas uz zobu ārējās virsmas – emaljas. Ārējos traipus galvenokārt izraisa pigmentācija ēšanas paradumu dēļ. Parasti pie vainas ir tabaka, vīns, gāzēti saldinātie dzērieni, kā arī tēja un kafija. Ir grūti izvairīties no ārējās iekrāsošanās, bet par laimi to ir visvienkāršāk novērst.

Zobu iekšējā krāsošanās. Tā ietekmē zobu iekšējo slāni – dentīnu. Tas var kļūt tumšāks un krāsas izmaiņas var būt īpaši pamanāmas. Iekrāsošanos zoba iekšpusē parasti ietekmē ar veselību saistīti aspekti, piemēram, pārāk liels fluora patēriņš, dažādi medikamenti, trauma, kas izraisījusi nervu bojājumu. Tos ir grūtāk novērst, taču tas nav neiespējami.

Ar vecumu saistīta krāsas maiņa. Laika gaitā, ja emaljā ir plaisas, traips zoba ārpusē var iekļūt dziļāk un ietekmēt iekšējo slāni. Pat bez zobu emaljas bojājumiem, novecojot dentīns dabiski kļūst dzeltenīgs, un emaljas slānis kļūst plānāks, tas ļauj parādīties tumšajam dentīnam.

Kā iespējams mainīt zobu krāsu?

Mēģinot izvēlēties procedūru, ir nepieciešams zobārsta profesionālais novērtējums. Skaidrs pigmentācijas cēlonis ļaus veikt atbilstošu ārstēšanu, lai sasniegtu labāko rezultātu. Pārtikas, dzērienu un smēķēšanas izraisītu ārēju traipu gadījumā ir ieteicams veikt higiēnista vizīti. Pēc rūpīgas zobu higiēnista tīrīšanas var turpināt ar profesionālu zobu balināšanu.

Pareiza mutes dobuma kopšana mājās ir labāka par jebkuru profesionālu ārstēšanu, ko jūs varat saņemt, jo tā ne tikai palīdz saglabāt skaistu smaidu, bet arī palīdz rūpēties par mutes dobuma un vispārējo veselību. Arī Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecība piedāvā profesionālu zobu balināšanu.